انواع smd  مورد استفاده در تابلوهای تبلیغاتی چیست؟

فهرست مطالب

یکی از مسائل و عوامل مهم در صنعت تبلیغات و تابلو سازی، سیستم روشنایی تابلوها می باشد که امروزه با پیشرفت تکنولوژی دارای اهمیت بسیاری در تبلیغات می باشد. اما نکته قابل ذکر درباره ی همین موضوع این است که تابلوهای تبلیغاتی به وسیله ی متریال های گوناگونی نور پردازی می شوند، و یکی پر مصرف ترین و کاربردی ترین آنها لامپ های اس ام دی می باشند که دارای انواع مختلفی هستند. در ادامه این مطلب انواع smd (اس ام دی) در تابلوسازی و کاربرد آنها را برای شما توضیح خواهیم داد.

معرفی smd

معرفی smd

SMD مخفف Surface Mounted Device می باشد که به معنای قطعات نصب سطحی است. لامپ های اس ام دی جزء لامپ های ال ای دی هستند که از بقیه لامپ های این مجموعه، پیشرفته تر می باشند و در مقایسه با لامپ های ال ای دی طول عمر، کیفیت و درخشندگی بیشتری دارند. لامپ های اس ام دی در زمینه ها و صنایع مختلف، کاربرد زیادی دارند به ویژه در نور پردازی باغ و باغچه ها، سالن های همایش، ادارات و نمای ساختمان ها از این لامپ ها استفاده می شوند. در صنعت تابلو سازی نیز لامپ های اس ام دی استفاده و کاربرد زیادی دارند.
اجزای تشکیل دهنده این نوع لامپ ها شامل بدنه لامپ، درایور لامپ اس ام دی (مدار یک سو کننده) و برد لامپ است.

بیشتر بخوانید: نکات مهم سفارش تابلو تبلیغاتی

معرفی انواع smd مورد استفاده در صنعت تابلوسازی

همانطور که در بخش قبل گفته شد لامپ های اس ام دی در صنعت تابلوسازی کاربرد زیادی دارند که از آنها برای روشنایی تابلو چلنیوم،پلاستیک و استیل استفاده می شود. انواع مختلفی از این لامپ ها که استفاده بیشتری را در تابلوسازی دارند عبارتند از:

  • اس ام دی بلوکی
  • اس ام دی خطی
  • اس ام دی پیکسلی
  • اس ام دی ریسه ای

اس ام دی بلوکی

اس ام دی بلوکی یکی از انواع اس ام دی های پر مصرف در شغل و حرفه تابلوسازی می باشد و به شکل بلوک تولید می شود. به این شکل که ابتدا قالبی از جنس پلاستیک سخت ساخته می شود و در آخر اس ام دی ها درون آن قرار می گیرند و بر روی اس ام دی ها محافظی از جنس رزین یا پلاستیک قرار گرفته می شود.
اس ام دی های بلوکی به طور معمول در دو نوع ساده و لنز دار ساخته می شوند که مدل لنز دار آن به روز تر و جدید تر می باشد و نیز از شدت نور بیشتری برخوردار است. بیشترین کاربردهای اس ام دی بلوکی در تابلوسازی، ساختن تابلو حروف برجسته مثل حروف نئون پلاستیک، حروف فلزی، حروف استیل، تابلو چلنیوم و سایر موارد می باشد.
اس ام دی های بلوکی را نیز می توان در تولید و ساخت سایر تابلوهای تبلیغاتی مثل تابلو فلکسی فیس و تابلو لایت باکس استفاده کرد.

اس ام دی خطی

یکی از انواع دیگر اس ام دی در صنعت تابلوسازی، اس ام دی های خطی می باشند و نحوه ساخت آنها به این شکل است که اس ام دی ها را بر روی ورق های آلومینیومی مونتاژ و آنها را سیم کشی می کنند. اس ام دی های خطی غالبا به صورت شاخه های یک متری ساخته می شوند و به فروش می رسند که به صورت کلی در دو نوع لنز دار و ساده موجود می باشند و هر کدام از آنها کاربردهای مخصوص به خود را دارند.

  • اس ام دی خطی ساده: این نوع اس ام دی ها به ساده ترین و آسان ترین روش تولید می شوند. بیشترین کاربرد این اس ام دی ها در ساخت تابلو باکس چنلیوم، تابلوهای لایت باکس، تابلو فلکسی فیس است.
  • اس ام دی لنز دار: اس ام دی لنز دار جدید ترین اسم ام دی است و تفاوت آن با نوع ساده در مقاومت بالا و پر نور بودن آن است که روی آن با یک لایه لنز پوشیده شده است. کاربرد اس ام دی لنز دار در تولید انواع تابلو فلکسی فیس و لایت باکس در ابعاد بزرگ است.

 

اس ام دی پیکسلی

اس ام دی های پیکسلی نیز از جدید ترین ساخته های اس ام دی در صنعت تابلوسازی می باشد که برای تولید تابلوهای لاسوگاسی و پیکسلی بیشترین استفاده را داشته و امروزه طرفداران زیادی دارد.
رایج ترین و بیشترین انواع و شکل های اس ام دی های پیکسلی عبارتند از: اس ام دی پیکسلی دایره و اس ام دی پیکسلی مربع که به شکل تمام رنگ و تک رنگ به فروش می رود.

 

اس ام دی ریسه ای

اما آخرین نوع اس ام دی که در این مقاله قصد داریم درباره ی آن توضیح دهیم، اس ام دی ریسه ای می باشد، این مدل اس ام دی نوعی از اس ام دی می باشد که به شکل ریسه های پلاستیکی ساخته می شود و نحوه ساخت آن به این صورت است که در ابتدا اس ام دی ها بر روی نوارهای مخصوص نصب و مونتاژ می شوند و در انتها به وسیله ی دستگاه های مخصوص روکشی پلاستیکی بر روی آن قرار می گیرد. در صنعت تابلو سازی از اس ام دی ریسه ای برای نور پردازی بعضی از لایت باکس ها، تزئین تابلوهای تبلیغاتی، نور پردازی زمینه تابلو و … استفاده می شود.

 

سخن پایانی

در این مقاله با انواع smd و کاربردهای آنها در صنعت تابلو سازی آشنا شدید. نور پردازی یکی از مسائل مهم در تابلوهای تبلیغاتی است، بنابراین برای استفاده کردن از بهترین نور پردازی باید به برخی نکات اساسی و مهمی توجه کرد. البته تمامی اس ام دی هایی که نام بردیم در رنگ بندی های مختلفی موجود هستند و می توان متناسب با نیاز در تولید تابلو تبلیغاتی از آنها استفاده شود.

سوالات متداول

  1. انواع مختلف لامپ های اس ام دی مورد استفاده در صنعت تابلو سازی چه نام دارند؟

اس ام دی بلوکی، اس ام دی خطی، اس ام دی پیکسلی، اس ام دی ریسه ای

  1. آیا لامپ اس ام دی همان ال ای دی می باشد؟

لامپ های smd نوع جدید لامپ های ال ای دی هستند که درخشندگی، کیفیت و طول عمر بیشتری نسبت به ال ای دی دارند.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *